TÜM HABERLER ve ETKİNLİKLER

HABERLER ve ETKİNLİKLER

Allerjik rinit

Hastanemiz Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Mustafa Özman, Allerjik Rinit( Allerjik Nezle, Bahar Allerjisi ) hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Teknoloji ilerledikçe her geçen yıl daha fazla allerjen görevi görebilecek kimyasal maddeler hayatımıza girmektedir. Toplumda allerji görülme sıklığının yıllar geçtikçe artmasının en önemli gerekçelerinden biri de budur diyen Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Mustafa Özman, Allerjik Rinit( Allerjik Nezle, Bahar Allerjisi ) hakkında açıklamalarda bulundu.

-“Allerjik rinit( allerjik nezle) nedir?”-

Allerjen; allerjik reaksiyonları başlatan maddelere verilen ortak addır diyen Doktor Özman, şunları söyledi; “Allerjik rinit( allerjik nezle) toplumun genel olarak %20-30’unda, çocukların ise %30-40’ında görülür. İş gücü, okul aktiviteleri ve sosyal faaliyetleri sınırlayan bir hastalıktır. Anne ve/veya babada varsa çocuklarda görülme olasılığı artar. İlk belirtilerinin hangi yaşta ortaya çıkacağı tahmin edilemez kardeşler arasında bile değişkenlik gösterebilir. Allerjen; allerjik reaksiyonları başlatan maddelere verilen ortak addır. Ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, hayvan tüyleri, farklı gıdalar, çiçekler, kokular,… gibi doğadaki her türlü materyal, duyarlı kişilerde “allerjen” görevi görür. Teknoloji ilerledikçe her geçen yıl daha fazla allerjen görevi görebilecek kimyasal maddeler hayatımıza girmektedir. Toplumda allerji görülme sıklığının yıllar geçtikçe artmasının en önemli gerekçelerinden biri de budur” dedi.

-“Allerjik rinitin (allerjik nezle) 2 farklı türü vardır”-

Allerjik rinitin iki farklı türü olduğuna dikkat çeken Doktor Özman; “Allerjik rinitin (allerjik nezle) iki farklı türü vardır. Bunlar mevsimsel (aralıklı) ve yıl boyu süren (inatçı) dır. Mevsimsel(aralıklı): allerjik rinitin belirtileri mevsim geçişlerinde özellikle bahar başlangıcında ortaya çıkar. Yıl boyu süren(inatçı): allerjik rinitin belirtileri yıl boyu sürer. Bazı kişiler de iki allerjik rinit tipini birden yaşayabilirler. Yani yıl boyu süren allerjik rinit belirtileri polen mevsiminde daha da kötüleşebilir. Allerjik rinitin belirtileri ise şunlardır. Burun akıntısı, gözlerde sulanma, hapşırık, burun, göz, kulak, geniz kaşıntısı, burun tıkanıklığı. Allerjik belirtiler başladığı zaman hastada sinüzitte görülen şikayetler benzer şikayetler olur: burun tıkanması, yüzde basınç-ağrı, geniz akıntısı, ateşi çıkmış hissi veren bir hararet” dedi.

Hapşırık, kaşıntı, gözlerde sulanma gibi belirtilere neden olan nedir?

Doktor Özman; “Hassasiyeti olan bir kişi solunum yolu ile polen gibi bir allerjen aldığında vücudun bağışıklık sistemi anormal olarak karşılık verir. Allerjenin vücuda etkilediği hücreler bir takım kimyasal maddeler salgılar. Vücuttan salgılanan bu kimyasal maddeler burun ve/veya gözdeki kılcal damarların genişlemesine ve dışarıya sıvı çıkışına neden olur. Bu da burun akıntısına, gözlerin sulanmasına, kaşıntıya, şişliğe ve diğer allerji belirtilerine neden olur.

Tedavisi nedir?

Doktor Özman; Allerjik riniti tamamen iyileştirmeye yönelik bir tedavi yoktur. Tedavide kullanılan yöntemler öncelikle allerjiyi tetikleyen maddelerden kaçınmak, ortaya çıkan belirtileri azaltmaya yönelik ilaç kullanmak ve hastanın duyarlılığını azaltıcı uygulamalar yapmaktan ibarettir.

1- Allerjene maruziyeti azaltmak: polenleri yoğun olduğu mevsimlerde mümkünse evin pencerelerini kapalı tutup klima kullanın. Kullandığınız klimaların filtrelerinin düzenli temizlenmesine önem verin. Kıyafetlerinizi kurulamak için -özellikle polenleri yoğun olduğu saatlerde-  dışarı asmayın. Eşyalarınıza polenler yapışabilir. Dışarıdaki hava genellikle en yoğun biçimde sabah 05:00 ile 10:00 saatleri arasında polenlerle doludur. Bu yüzden bu saatler arasında dışarıda bulunmamaya daha fazla özen gösterin. Ağaçların ve polenlerin yoğunlukta olabileceği yerlerde dolaşırken veya çalışırken polen maskesi kullanın ya da öncesinde uygun ilacınızı alın. Ev içinde( özellikle yatak odasında) halı, kilim, battaniye yerine deri, vinleks ve plastik eşyalar kullanın. evde bitki ve tüylü hayvan bulundurmaktan kaşının. Tüm çarşaf ve nevresimlerinizi düzenli olarak yüksek ısıda (55 derece üstü) yıkayın. Tüylü oyuncakları evde bulundurmaktan sakının. Ortam nemini %50’nin altında tutmaya çalışın.  Ev temizliği sırasında evde bulunmamaya çalışın. temizlik sizin tarafınızdan yapılıyorsa camları açık tutun.

2- İlaç tedavisi: en sık kullanılan ilaçlar; burun tıkanıklığı, kaşıntı, hapşırığın azaltılmasına yönelik hap ve burun spreylerini içerir. Sizin için en uygun ilaçların ve kullanım şekillerinin belirlenmesi için doktora başvurmanız gerekmektedir.

3- Hastanın duyarlılığını azaltan yöntemler:

a) İmmunoterapi: aşı tedavisi olarak da bilinir. hastanın duyarlı olduğu alerjenlerin gittikçe artan dozlarda enjekte edilmesidir. amaç, allerjenlere karşı tolerans geliştirmek ve bu maddelerle karşılaştığında vücudunda allerjik reaksiyon oluşmasını engellemektedir.

b) Burun ışını tedavisi(rhinolight yöntemi): burun içine özel dalga boylarında ultraviolet ışın uygulanarak solunumla vücuda giren allerjenlere duyarlılığı azaltma ve hastanın allerji belirtilerinin ortaya çıkmasının engelleme prensibine dayanır. gebelere bile uygulanabilen, yan etkisi olmayan, ilaç kullanma ihtiyacını uzun süre ortadan kaldırabilen bir yöntemdir.