TÜM HABERLER ve ETKİNLİKLER

HABERLER ve ETKİNLİKLER

Kalp Krizini Tetikliyor!

Özellikle nem oranın yüksek olduğu bölgemizde sıcaklığın ve nemin kalp krizini tetiklediğine vurgu yapan Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Naci COŞKUN konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu.

Yaz aylarında hava sıcaklığının artması ve aşırı nem, kalp sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerdir diyen Uzm. Dr. Naci COŞKUN,kronik kalp hastalığı olan bireylerde bu durum, vücuttaki su-tuz dengesini de olumsuz etkilemektedir. Sıcak nedeniyle aşırı su ve tuz kaybı, kalp krizine yol açmaktadır’’ dedi.


Kalp hastalıklarının, yaz aylarında havanın ısınmasıyla artış gösterdiğini bildiren Uzm.Dr.Naci COŞKUN,‘’Sıcak hava, damarlarda genişlemeye, kalp atışının hızlanmasına ve kalbin iş yükünün artmasına neden olmaktadır. Bu duruma aşırı sıvı, tuz ile elektrolit kaybı da eklenerek, kanın pıhtılaşmaya meylini artırır. Risk grubunda olan hastaların yaz aylarında kalp krizi geçirme riskleri de bu nedene fazladır şeklinde konuştu.

Bir erişkinin günde ortalama 2.5 litre su tüketmesi gerekmektedirdir diyen Dr. Naci COŞKUN, ‘’havaların aşırı sıcak olduğu günlerde su alımı artırılmalı ve sıvı kaybına yol açabilecek, güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği saatlerde dışarı çıkılmamalıdır’’ ifadelerini kullandı.
Sıcak havanın, kalp krizi geçirmiş, stentleri bulunan ya da bypass ameliyatı olmuş hastalar ile kalp yetersizliği, hipertansiyon ve diyabet hastaları için de önemli sağlık sorunlarına yol açabildiğini belirten Dr. Naci COŞKUN, ‘’Sıcak havanın etkisi ile damarlarda oluşan genişleme, tansiyonun da düzensiz seyrine neden olur. Tansiyon bir anda düşebilir ya da yükselebilir. Kullanılan tansiyon ilaçları konusunda da dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu ilaçların idrar söktürücü özelliği vardır ve fazla sıvı kaybı vücuttaki elektrolit azalması ile kalp krizi ve ritim bozuklukları gibi tehlikeli değişikliklerin sebebi olabilir. Bu yüzden doktor kontrolünde verilecek idrar söktürücü ilaçların, mevsimsel olarak dozlarının yeniden ayarlanması gerekir’’ dedi. Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Naci COŞKUN, kalp damar hastalığı olan hastaların, mümkün olduğu kadar serin bir ortamda bulunmaları gerektiğinin de altını çizdi.

Göğüs ağrısı, ani başlayan nefes darlığı, çarpıntı ve soğuk terleme gibi şikayetlerin olması durumunda, zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak son derece önemlidir diyen doktor Naci COŞKUN,  ağır ve yağlı yemeklerden kaçınılarak, az ve sık aralıklarla sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelidir şeklinde konuştu. Uzman Doktor Naci COŞKUN, günde 2-2.5 litre su tüketmenin de önemini vurgularken sıcak havalarda açık renkli, pamuklu ve bol giysiler tercih edilmesi vurgusunu yaptı. Özellikle güneşin dik olduğu saatlerde açık havada güneşe maruz kalınmamalıdır diyen Çakırtepe Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Naci COŞKUN denize, sabah ve akşam saatlerinde  girilmeli, kumda güneş banyosu yapılmamalı ve öğle saatlerinde havuz ya da denize girilmemeli’’ şeklinde uyarılarda bulundu.