TÜM HABERLER ve ETKİNLİKLER

HABERLER ve ETKİNLİKLER

Tatilde Denize - Havuza Girecekler Dikkat!

Yaz Geldi Ve Serinlemek Için Kendimizi Denize Ve Havuza Atmak Için Her Firsatı Değerlendiriyoruz !  

Türkiye' nin Tanınmış Tatil Yörelerinden Olan Ünye Ilçemizde Her Yıl Binlerce Yerli-Yabanci Turisti Ağırlamaktayız.  Turistik Nedenlerle Gelenlerin Çoğu İlçemizi Güzel Doğası Ve Denizi Için Tercih Ediyor. Biz De Ilçe Sakinleri Olarak Onların Sadece Tatillerde Görebildikleri Bu Cennet Köşesinde Yaşamaktan Dolayı Gururlanıyoruz.

Sağlık Konusunda Çevresindeki Insanları Bilinçlendirmeyi Hedefleyen Özel Ünye Çakirtepe Hastanesi Gazetesi'nin Bu Sayısında Biz De "Kulak Burun Boğaz Birimi" Olarak Deniz Turizmi Yapılan Tatil Beldelerinin En Sık Görülen Sorunlarından Biri Olan "Kulağa Su Kaçması Ve İlgili Problemlerden " Bahsedeceğiz. 

Gerçi "Fındık Üretimi" De İlimizin Ve Ilçemizin En Meşhur Olduğu  Bir Diğer Konu; Ancak Bu Sektörle Ilgili Spesifik Bir KBB Sorunu Bulunmadığından Burada Sadece Hatırlatıp-Reklamını Yapmakla Yetineceğiz :))) 

Kulak İltihabı Niye Gelişir?

Öncelikle Şunu Vurgulamak Lazım: Denize Ve/Veya Havuza Giren Her Kişi Kulak Enfeksiyonu Ve Tikanmasi Açisindan Düşük De Olsa Risk Altindadir. Çünkü Kulağa Kaçan Bu Sivilar -Her Ne Kadar Girdiğiniz Deniz Veya Havuz "Temiz" De Olsa- Kulak Kanalinin "Doğal Florasi" Dediğimiz O Bölgede Normalde Hastalik Yapmadan Yaşayan Mikrobiyolojik Dengeleri Değiştirmektedir. Bu Değişim, Kulak Kanali Cildinde Veya Kulak Zarinda  Hastalik Yapici Mikroplarin Hakimiyetine( Enfeksiyon/Iltihap) Ve Hastanin Hissettiği Ağri Ve Tikanma Gibi Şikayetlerin  Gelişmesine  Sebep Olabilmektedir. 

Çoğu Kişide Kulak Kanalina Su Kaçmasi Sorun Teşkil Etmez Ve Kisa Süreli Bir Tikaniklik Sonrasi Kişinin Başini Yana Yatirma Hareketiyle Dahi Dişari Çikarilabilir. Ancak; Çok Düşük Bir Oranda Kulak Konusunda Sağlikli Bireylerde Bile Bu Flora Dengeleri Bozulup Olay  Iltihap/Enfeksiyon Aşamasina, Yani Geçici Bir Tikanmadan Daha Inatçi-Ağrili Şikayetlerin Olduğu Bir Aşamaya Ilerler. 

Kulağa Su Kaçmasinin Iltihap Gelişimine Yol Açmasini Kolaylaştiran Faktörler Nelerdir?

1- Kişinin Kulağinda Şikayet Oluşturmayan Bir Kir( Buşon ) Birikimi Olmasi ( Dikkat: Kulak Kanalinin %90-95'i Tikanmadan Hasta Bunun Farkina Varmayabilir; O Nedenle Şikayetiniz Olmasa Bile Deniz Sezonu Başlamadan Kbb Uzmanina Başvurun )

2- Hastanin Kulak Zarinin Delik Olmasi Veya Kulak Zarinda  Ameliyatla Takilan Tüpün Halen Duruyor Olmasi. 

3- Geçmişte Kulağindan Ciddi Ameliyatlar ( Orta Kulak Ve Kemikçik Amelyatlari-Zar Onarimi Ameliyatlari, Gibi Kulağin Arkasindan Veya Önünden Cilt "Kesilerek"Yapilan Amelyatlar...)  Geçirmiş Olmak. 
Not: Özellikle Çocuklukta Sik Yapilan Kulağa Tüp Takilmasi Amelyati  Bu Ciddi Amelyatlar Grubuna Girmez. Hasta Tüpleri Atildiktan Sonra  "Normal Insanlarla Eşit Risklerle" Denize/Havuza Girebilir)

4- Hastanin Kulak Cildinin Egzematöz Yapida Olmasi. 

5- Girilen Denizin/ Havuzun Suyunun Kirli Olmasi.

6- Havuza/Denize Yüksekten Siçrayarak Atlamak Ve Derinlere Dalmak( Kulak Zarinda  Ani Yirtilmalara Bile Neden Olabilir)

Özetle; Denizden/Havuzdan Sonra Gelişen, 24-48 Saatte Geçmeyen Kulak Tikanikliklarinda Ve Her Türlü Ağrili Kulak Şikayetlerinde  Hasta Gecikmeden Bir Kbb Uzmanina  Başvurmalidir. Aksi Takdirde Bir Yil Boyunca Beklediğimiz Tatil Bize Zehir Olabilir Ve Tatille Ilgili Aklinizda Kalan Tek Ani Bu Kötü Olay Olabilir. Zira, Uygun  Tedavisi Zamaninda Başlanmayan Kulak Enkefsiyonu Çok Ağrili, Yavaş Iyileşen Ve Kulakta Kalici Hasar Birakabilecek Bir Hastaliktir. 

Kulak Hastaliklari Siz Fark Etmeden "Sinsi Bir Şekilde" Ilerleyebileceğinden Şikayetleriniz Azalmiş Bile Olsa  Kbb Uzmani Tamamen Iyileştiğini  Ve Artik Kontrol Ihtiyaci Kalmadiğini Söylemeden Tedavinizi/Takiplerinizi Aksatmayin. Nitekim,  Ağrinin Geçmesi Çoğu Zaman Hastaliğin Da Tam Olarak Geçtiği Anlamina Gelmemektedir !

Denizden/Havuzdan Dolayi Gelişen Kulak Enfeksiyonlarindan Korunmak Için Neler Yapilabilir?

1- Öncelikle Kulak Problemlerinden Dolayi Tatilinizin Etkilenmemesi Için; Yazin Tatil/Deniz Sezonuna Başlamadan Önce Kontrol Amaçli Bir Kbb Muayenesi Yaptirin. 
Bu Muyenede Kulağinizda Sizin Fark Etmediğiniz: Kulak Kiri, Enfeksiyon, Kulak Zari Yirtiği, Kulak Mantari,...Gibi Belirti Veren Ya Da Vermeyen Problemleriniz Tespit Edilip Tedavisine Başlanir. Nitekim, Kulakta Bu Ve Benzeri  Sorunlar Varken Denize/Havuza Girmek Enfeksiyon Kapma Risklerini Çok Artiracaktir.

2- Girdiğiniz Havuz Ve Denizin Temiz Olmasina Özen Gösteriniz ( Sebebini Tahmin Edebiliyorsunuzdur !)

3- Denizde/Havuza Yüksekten Atlamaktan Kaçinin ( Kulak Zari Yirtilmasina/Delinmesine Yol Açabilir.)

4- 2 Metre' Den Daha Derine Dalmamaya Dikkat Edin( Tecrübeli Değilseniz Zar Hasari Yapabilir)

5- Allerjinizin Veya Sinüzitinizin Yoğun Olduğu Dönemlerde Tedavi Başlamadan Denize/Havuza Girmeyin ( Bu Durum Kulak Iltihabi Gelişmesini Kolaylaştirir )

6- Kulak Sağliği Normal Insanlarda  Bile Su Kaçmasi Sonrasi Olabilen Kulak Enfeksiyon Riskini "Tamamen" Sifirlamak Istiyorsaniz  Ve Üşenmiyorsaniz ! ;)))   Denize/Havuza Girmeden Önce Kulak Tikaçlariyla Tikayin Ve Kulaklarinizi Örtecek Şekildi Yüzücü Bonesi Kullanin.

Son Olarak Da Sik Yapilan Yanlişlardan Biri Olduğu Için Şu Uyarida Bulunmaliyiz: Kulağinizda Tikaniklik Olunca Temizlemek Amaçli Içine Kulak Temizleyici Pamuklar Asla Sokmayin. Genellikle Bunlari Kullanmak Kulağin Durumunu Daha Da Kötüleştirir. Gecikmeden Başvurun.


Herkese Iyi Tatiller Dilerim. 
Kulağiniza Iyi Bakin!!!

Op. Dr. Mustafa Özman
Kbb Hastaliklari Uzman