TÜM HABERLER ve ETKİNLİKLER

HABERLER ve ETKİNLİKLER

Turist Diyaresi...

Özellikle yaz aylarında yaşadığımız yerlerden başka yerlere turistik amaçlı seyahat etmeye bağlı olan bir sağlık sorunudur. 

Turist diyaresi, seyahat edilen bölgede tüketilen yiyecek ve içecekler de bulunan mikro organizmaların veya onlara ait toksinlerin (mikro organizmaların artıkları veya ürettiği bazı zehirli maddeler) sebep  olduğu bir ishal durumudur. İshalin olmasına çoğu zaman engel olmak mümkün olmamaktadır. Bulaşma yolları seyahat edilen bölgede musluk suları, etrafımızda olan eşyalar, çiğ sebze ve meyve, et ve deniz ürünlerinden yapılmış yemekler, tatlılar, süt ve süt ürünleridir. Şişelenmiş sular ve çay, kahve gibi sıcak içecekler kısmen güvenle tüketilebilir.


İshal; karın ağrısı, bulantı, kusma, ateş, halsizlik yaygın eklem ağrısı ve sık dışkılama ile kendini gösteren, bazen hafif bazen de çok ciddi sıvı elektrolit kayıplarına neden olan tabloya sebep olabilir. Bazen mide barsak bozulmasına sebep olabilir. Bazen de çok ciddi ishal, bulantı, kusma ve sıvı kayıpları ile seyreden ağır durumlara neden olarak hastaneye dahi yatış yapılması gerekebilir.
 
İshal mikroorganizmalar veya bunlara ait toksinler neden olmaktadır. Bu mikroorganizmalar barsak duvarında hasara veya burada sıvı emilimini engelleyerek ishale neden olmakta. İshal bazen kanlı bol sulu ve ağrılı olur. Bazen ağrı o kadar çok şiddetli olur ki tansiyon düşüklüğüne ve bayılmalara neden olur. Barsak hareketlerinin artması kusmaya da neden olur. Hasta bir şey yiyip içemez iyice bitkin düşer. Aşırı sıvı kaybı vücutta işleyen bazı fizyolojik olayları da engelleyerek böbrek yetmezliğine neden olabilir. 

Bazı mikrobik ajanlar kanlı dışkılama ile seyreden dizanteri dediğimiz daha ağır ishalli  bir duruma sebep olabilir. Bu durumlarda mutlak hastaneye yatış gerektirmektedir. Bunun için de uygun sıvı, destek tedavisi ve anti mikrobik ajanların kullanması gerekebilir.

Turist diyaresi çocuklarda, yaşlı kronik hastalığı ve bağışıklık sistemi iyi gelişmemiş kişilerde daha fazla olmakta ve daha ciddi seyretmektedir. Bu kişilerin çok daha dikkatli olması gerekir. Tatile çıkmadan mutlak koruyucu tedbirler alınmalıdır. 

Turist diyaresinde tedavi esas sıvı ve elektrolit tedavisidir. Bağırsaklar için bozulmuş floranın tekrar oluşabilmesi ve mevcut seyahat edilen yerdeki floraya uyum sağlayabilmesi için bir zamana ihtiyaç olduğundan o zaman süresince hasta desteklenmelidir. Nadiren antibiyotik tedavi gerekebilir. Ciddi sıvı kayıplarını önlemek içinde serum takılabilir. Bulantı önleyici ilaçlar ile ağızdan sıvı alımına devam edilebilir. Vitamin desteği verilebilir. Bazen de barsak hareketlerini yavaşlatan ilaçlar verilebilir. 

Korunmak için peki ne yapmalıyız? Genel temizlik kurallarına uymak, ellerimizi sabunlu su ile yıkamak, abur cubur şeyleri yememek, yemekleri karıştırmamak, fazla yaş sebze ve meyvelerden gelişigüzel tüketmemek, içtiğimiz suların kalitesinden emin olmak, sokakta satılan yiyeceklerden yememek, çok sıcak ortamlarda ve güneş altında kalmamak gibi tedbirler alınabilir. 

Uzm.Dr.TANER AKDERE
Dahiliye Uzmanı