TÜM HABERLER ve ETKİNLİKLER

HABERLER ve ETKİNLİKLER

VERTİGO( Baş Dönmesi ) Nedir ?

Son yıllarda neden "vertigo" giderek daha çok duyulur hale geldi ? Bunun nedeni aslında vertigo hastalığının artış göstermesi değil doktorların ve internetin de etkisiyle bu terimin daha sık kullanılır olması. Tabi buna insanların başkasının bilmediği bir terimi bildiğini gösterme isteği de eklenince toplumda son yıllarda vertigo patlaması yaşanıyor gibi algılanmaktadır.

 

Aslında "vertigo" demek sadece "başdönmesi" demekten başka bir anlam ifade etmez. Yani başdönmesi ve dengesizlik yapan her duruma "vertigo" denilebilir. Ama tıbbi anlamda "vertigo" tabiri daha çok bulantı ve/veya kusmaların da eşlik ettiği hafif dengesizlikten daha şiddetli olan başdönmeleri için kullanılmaktadır.

 

Bu nedenle bir hastaya "sizin vertigonuz var" demek aslında hastalığının tespit edildiği anlamına gelmez. Önemli olan mevcut vertigosu'nun altında yatan nedeni bulabilmektir. Tıbbi açıdan bilgi-beceri-tecrübe gerektiren işte bu nedeni ortaya koyabilmektir. Bunun için bazen birden fazla branşın işbirliği gerekebilmektedir. Çünkü aynı hastada birden fazla vertigo yapabilecek neden olabilmektedir. Hele ki hastada başka kronik hastalıklar varsa vertigosunun kesin nedenini bulmak daha da güçleşmektedir.

 

Gelelim yazının başlangıcındaki soruya; vertigo sorununun neden bu kadar sık yaşanan bir durum olduğunun açıklamasına: Bunun en kısa ve net cevabı : Tıpta vertigo, yani başdönmesinin eşlik edebileceği birçok "hastalık" ve herkesin yaşayabileceği "gündelik anormalliklerin" olmasıdır.

 

Mesela, bir kişini çok yorulması, uykusuz kalması, hava değişimi yaşaması, üzüntülü bir dönemden geçmesi, alışık olduğu yeme düzenin değişmesi, çalışma düzenin değişmesi, gürültüye mağruz kalması, yüksek rakımlı yerlere çıkması, ... gibi herkesin günlük hayatta karşılaşabileceği değişikler de geçici olarak vertigo yapabilir. Ek olarak birçok kronik hastalık ( şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kansızlık, psikolojik rahatsızlıklar, migren, depresyon, boyun-omurga problemleri, hormon bozuklukları, kalp-ritim bozuklukları, orta ve iç kulak hastalıkları, görme bozuklukları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, tümöral hastalıklar,...) da vertigoyla birliktelik gösterebilirler. Bütün bu nedenlerle "vertigo-başdönmesi" sorunu etrafımızda çok sık duyulmaktadır.

 

Yeni gelişen bir vertigo/başdönmesi sorununda ilk başvurulması gereken doktor "kulak burun boğaz uzmanı" olmalıdır. Zira, ani gelişen denge kayıplarının çoğunluğu kulak kaynaklıdır. Daha azı nörolojik/psikiyatrik, çok daha azı diğer branşlarla ilglidir.

 

Kulak kaynaklı vertigosu olan bir hastanın basit yöntemlerle tedavi edilebilecek durumu eğer bir KBB uzmanı tarafından saptanıp düzeltilmezse bir sürü gereksiz tahlil ve tetkik uygulanıp hasta vakit kaybettirilebilir.

 

KBB uzmanları vertigoso olan hastaların %80-90 'ında; hastayla ayrıntılı konuşma- hastayı dinleme, kulak muayenesi- kulak testlerini yapma ve gereken hastalarda özel pozisyonel manevralar uygulama yoluyla vertigo'nun nedenini saptayabilmektedir. Kulakla ilgili bir sebep bulamaz ise de yaptığı incelemelerden elde ettiği bulgulardan yola çıkarak hastayı uygun branşa yönlendirmektedir veya diğer branş uzmanı ile birlikte tedavi başlamaktadır.

 

Sonuç olarak vertigo/başdönmesi şikayeti, kulak başta olmak üzere birçok organ hastalıklarının habercisi olabileceğinden vakit kaybetmeden bir KBB uzmanından başlayarak ayrıntılı değerlendirme gerektiren ve günlük hayatı ciddi derecede etkileyen bir sorundur.

Sağlıklı Günler Dileğiyle,

Op. Dr. Mustafa ÖZMAN

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı